Właśnie zrobiliście efektowną fryzurę, a klientka jest pod wrażeniem waszej pracy? Taką sytuację warto wykorzystać, aby nie tylko osoba, której fryzurę stworzyliście, podziwiała wasze pomysły i przede wszystkim umiejętności. Należałoby zatem zrobić dobre zdjęcie koloryzacji lub nagrać efektowny filmik. Zobacz, jak to zrobić, aby efekty waszej pracy dobrze wyglądały w sieci. Dobre zdjęcia to coś, co wyróżni was i wasze fryzury w internecie. Może to sprawić, że wielu klientów zapyta o wolny termin właśnie w waszym salonie.
Pamiętaj, że zawsze powinieneś prosić o zgodę klientów przed robieniem im zdjęć i publikowaniem ich online. Jak zrobić to idealne zdjęcie w salonie fryzjerskim? Jak, gdzie ustawiać klientkę? Czy wystarczy tylko smartfon? Czy trzeba odpowiednio dobrać światło? Pytań jest wiele – czas rozwiać wątpliwości!
Zacznij od odpowiedniego miejsca na zdjęcia. Owszem można zrobić foty na zwyczajnej białej ścianie, ale czy takie tło przebije się na Twoim Instagramie czy TikToku? Rozejrzyj się po salonie i pomyśl, czy któreś miejsce, a może element wnętrza go wyróżnia. Wykorzystaj coś charakterystycznego, aby uczynić z tła zdjęciowego prawdziwy atut – niech Twoje ujęcie tylko mignie komuś na Instagramie, a odbiorca od razu będzie wiedział co to za miejsce i jaki stylista je wrzucił. Jednocześnie pamiętaj, aby tło było interesującym dodatkiem, nie powinno przytłoczyć całego zdjęcia i odwracać uwagi od fotografowanej fryzury. Część fryzjerów decyduje się na zaaranżowanie ścianki w salonie, na której klienci mogą robić sobie zdjęcia. W ten sposób tworzy się tzw. user generated content, czyli content tworzony przez klientów. Część z nich na pewno wrzuci swoje zdjęcie z nową fryzurą na social media i oznaczy Twój salon!
Jeśli chodzi o miejsce, warto wybierać je również pod kątem oświetlenia (do którego przejdziemy za chwilę).
Jakościowa, dobra fotografia potrzebuje światła! Powinno być dobrze dobrane i ustawione, aby dobrze doświetlić włosy – zdjęcie ma jak najlepiej oddać efekt, kolor włosów, a nawet ich strukturę oraz ułożenie.
Zacznijmy od światła dziennego. Czy ono wystarczy? Są momenty, w których zdecydowanie tak. Szczególnie gdy w swoim salonie masz duże okna i wpada przez nie ogromna ilość światła. Wtedy ustaw swoją klientkę na wprost okna, w taki sposób, aby wpadające promienie słońca oświetlały jej włosy. Raczej unikaj ustawiania osoby na oknie, gdyż łatwo o prześwietlenia. Chyba że masz na to swój unikalny pomysł – zawsze warto spróbować!
Są momenty, w których światło naturalne nie wystarczy m.in. chociażby gdy pracujesz już po zmroku. Co wtedy? Najlepiej postawić na dodatkowe oświetlenie. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku okrągłe lampy. Jest to tzw. LED ring, składa się on z niewielkich ledów, które stanowią źródło światła. Na rynku znajdziesz mnóstwo opcji, zarówno tych w budżecie około 100-200 złotych, jak i tych w cenie kilkuset złotych. Warto sięgnąć po wersję, która umożliwia zmianę temperatury barwowej. Ułatwi Ci to dostosowanie oświetlenia pod kątem uzyskania autentycznego koloru włosów na zdjęciach. W wielu przypadkach najlepiej sprawdzi się tzw. neutralne światło o temperaturze barwowej pomiędzy 3500-4500 K (Kelwinów).
Alternatywą dla LED ringu będą rozmaite lampy fotograficzne na świetlówki wyposażone w softboks, który zmiękcza światło. To jakie światło wybierzesz, zależy m.in. od Twojego budżetu – z czasem możesz zbudować studio fotograficzne w salonie, aby tworzyć nawet mini sesje dla swoich klientek od razu po skończeniu pracy.
Smartfonem można zrobić dobre, a nawet rewelacyjne zdjęcia. Oczywiście nie każdy model oferuje taką samą jakość. Są modele, które radzą sobie lepiej, inne zaś gorzej. Może być tak, że przygotujesz idealne miejsce, dostosujesz oświetlenie, ale samo zdjęcie będzie słabej jakości, bo smartfon ma swoje ograniczenia techniczne.
Warto zainwestować w lepszy sprzęt, gdyż topowe modele z wyższej półki cenowej naprawdę dobrze oddają szczegóły i kolory na fotografiach oraz oferują dobrą jakość materiałów. Mała wskazówka: nie wybieraj zawsze trybu portretowego, który oferuje cyfrowy bokeh (rozmycie tła) na ujęciach. Są momenty, w których ten tryb sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać sztucznie, a rozmyte zostaną krawędzie fryzury.
Samo wykonanie zdjęcia smartfonem jest bardzo intuicyjne. Po prostu odpalasz aparat w smartfonie i naciskasz migawkę. Gotowe! Dodatkową zaletą jest fakt posiadania contentu w pamięci telefonu, a to z jego poziomu najczęściej wrzucasz wszystkie treści. Nie trzeba kupować profesjonalnego aparatu - dobry smartfon zdecydowanie wystarczy.
Średniej klasy aparat kompaktowy może nie przeskoczyć jakością materiałów z topowych smartfonów. Jeśli postawisz na dobry bezlusterkowiec i dodatkowe oświetlenia, to zdjęcia będą niczym ze studia fotograficznego. Pamiętaj jednak, że sprzęt fotograficzny jest kosztowny – najczęściej będzie czekał Cię dobór odpowiedniego aparatu, obiektywu oraz nauka bardziej zaawansowanych ustawień niż w przypadku fotografii smartfonowej.
Z jednej strony liczą się: odpowiednie miejsce, dobre doświetlenie oraz sprzęt umożliwiający zrobienie wysokiej jakości zdjęć. Z drugiej strony druga połowa sukcesu to Twoja pomysłowość. Możesz mieć najlepsze narzędzie, ale jeśli materiał będzie nudny, to nie przyciągnie uwagi pomimo świetnie przygotowanej fryzury. Zastanów się, jak pokazać włosy – to one są głównym przedmiotem fotografii. Pomyśl pod jakim kątem wykonać zdjęcie, jaki powinien być kadr czy może powinien “zagrać” światłem.
Uwaga! Warto swój materiał zdjęciowy złożyć z kilku ujęć. Przede wszystkim pokaż fotografię zrobioną PRZED i PO wykonanej koloryzacji, zrobionym strzyżeniu itd. Finalny efekt możesz także pokazać z różnych perspektyw np. cięcie z tyłu czy pasma ukazane od boku.
Pamiętaj, że zawsze możesz się zainspirować. Internet to kopalnia inspiracji – obserwuj marki kosmetyczne oraz innych fryzjerów i stylistów. Pomocne w szukaniu inspiracji mogą również okazać się odpowiednie #hashtagi. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, aby nie kopiować pomysłów innych osób, a dodawać coś do siebie, aby praca innych była tylko inspiracją dla Ciebie i Twojego rozwoju.
Content w social media może być bardzo stonowany i estetyczny albo krzykliwy i kolorowy – w przypadku fryzur oraz salonów fryzjerskich wiele zależy od stylu pracy, gustu czy tego, jak wygląda salon oraz miejsce na zdjęcia.
Jeśli masz już gotowy materiał - sprawdź go jeszcze raz przed publikacją. Zawsze możesz go trochę dopracować. Na smartfony są dostępne różne aplikacje do postprodukcji, nawet darmowe. Przede wszystkim wykadruj odpowiednio zdjęcie np. gdy w tle znajduje niechciany przedmiot. Możesz też dodać trochę kontrastu, poprawić ekspozycję czy balans bieli. Nie nakładaj na fotografie gotowych filtrów – często zmieniają one realistyczną kolorystykę, a przez to efekt koloryzacji włosów na zdjęciu może być przekłamany.
Jeśli masz już odpowiednio przygotowany materiał, to czas wrzucić go np. na Instagram. Na koniec pozostaje jeszcze opis: możesz oznaczyć klientkę, markę zastosowanych produktów lub dodać odpowiednie tematy (w przypadku rolki) i hashtagi (jeśli dodajesz zdjęcie).
Jeśli chcesz dotrzeć do większej grupy odbiorców, warto wrzucać do sieci różne treści: rolki, zdjęcia, dłuższe formy tekstowe. Wiesz już jak zrobić dobre zdjęcia koloryzacji, ale jak nagrać dobre wideo? Sekret jest taki sam – potrzebujesz miejsca, odpowiedniego oświetlania, smartfona lub aparatu i przede wszystkim pomysłów!
Warto wykonywać zdjęcia, nagrywać filmiki i pokazywać swoją pracę. Jeśli wpasujesz się w odpowiednie trendy, to Twoje fryzjerskie umiejętności mogą dotrzeć nawet do milionów odbiorców.